Kanada Büyükelçiliği Ankara

Kanada Ankara Büyükelçiliği Adresi Nedir? 

Cinnah Caddesi no: 58 PK:06690, Çankaya/ Ankara

Kanada Büyükelçiliği İletişim Bilgileri Nedir?

Telefon: (0312) 409 27 00
Faks: (0312) 409 27 12
E-posta adresi: ac.cg.lanoitanretni @ arkna

Türkiye'de ikamet eden Kanada vatandaşları için acil ulaşım bilgileri aşağıdaki gibidir:

Tel: +90 (312) 409 27 00
email: sos@international.gc.ca
fax: 613-943-1054

Kanada Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

Kanada Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri Bölümü: Hafta içi hergün Saat: 09:00 - 12:00

Ankara Kanada Büyükelçiliği Ticari Hizmetler Bölümü: Pazartesi - Perşembe günleri 08:30 - 12:00 ve 12:30 - 15:15, Cuma: 08:30 - 13:00 saatleri arasında hizmet  vermektedir.

Not: Büyükelçilik binasına girebilmek için yanınızda mutlaka geçerli bir kimlik kartı bulunmalıdır.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi Nedir?

Ankara, Düzce, Çankırı, Bartın, Eskişehir, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir, Yozgat, Zonguldak, Karabük illerinde  ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize işlemleri ve konsolosluk işlemlerini Kanada Ankara Büyükelçiliği’ne yapabilirler. Haziran 2013 tarihinden itibaren Kanada İstanbul Konsolosluğu ve Kanada Ankara Büyükelçiliği vize müracaatlarını doğrudan teslim almamakta; Kanada Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm seyahat acentaları aracılığıyla değerlendirmeye almaktadır. 

Kanada Ankara Büyükelçiliğe Ulaşımı Nasıl Sağlanmaktadır?

Kanada Ankara Büyükelçiliği, Ankara ilinin Çankaya İlçesinin Çankaya Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Güneşevler mevkinden hareket eden EGO 408 numaralı Güneşevler-Hasköy-Atakule-Çankaya otobüsleri ile Çankaya semtinde bulunan Ankara Kanada Büyükelçiliği'ne ulaşım sağlanabilir.   Ankara Oran Sitesi bölgesinden EGO 135 ve EGO 188 numaralı otobüsler ile Çankaya Cinnah Caddesi'ne ulaşım sağlanmaktadır. Ankara Altınpark istikametinden hareket eden EGO 413 numaralı otobüs ile de Çankaya semtinde bulunan Kanada Ankara Büyükelçilği'ne ulaşılmaktadır.  

Kanada Ankara Büyükelçiliği'nin Görevleri Nedir?

 -   Kanada Devleti'ni Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içinde temsil eden en yetkili kurumudur. Kanada Büyükelçiliği, Kanada Devleti'ni Türkiye Cumhuriyeti Devleti nezdinde temsil ederken, ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde yetki alanı içinde temsil eder.

-    Türkiye’de yaşayan Kanada vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi vatandaşlık işlemlerinin yürütülmesi Ankara Kanada Konsolosluğu’nun görevi dahilindedir. 

-    Kanada Büyükelçiliği,  Türkiye-  Kanada Devletleri arasında ticari bağların geliştirilmesi ve ülkede çalışan Kanada vatandaşlarına rehberlik etmekle sorumludur. 

-    Kanada’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ile Türkiye'de bulunan yabancıların vize işlemleri Kanada Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir.

Kanada Ankara Büyükelçiliği 2023 Resmi Tatil Günleri Nedir?

İstanbul Kanada Konsolosluğu ve Kanada Ankara Büyükelçiliği'nin temsil ettiği Kanada Devleti'nin 2023 yılı resmi tatil günleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2021 yılı resmi tatil günlerinde hizmet verememektedirler. Kanada vizesi için başvuruda bulunacak veya Kanada Konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak işlemlerini organize etmeleri önerilir.   

1 Ocak

Yılbaşı

9 Nisan

Paskalya

21-23 Nisan

Ramazan bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

19 Mayıs

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

1 Temmuz

Kanada Günü

15 Temmuz

Milli Birlik ve Demokrasi Günü

29 Haziran 2 Temmuz

Kurban Bayramı

30 Ağustos

Zafer Bayramı

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

11 KasımAnma Günü
23 KasımŞükran Günü

25 Aralık

Noel Tatili

28 Aralık

Noel Ertesi

Kanada Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada Konsolosluğu vize müracaatında bulunmak isteyen kişileri, “Kanada Geçici Oturum Vizesi” statüsünde başvurularını değerlendirmeye almaktadır. Kanada Konsolosluğu, Kanada Geçici Oturum vize başvurularını, Haziran 2013 tarihinden itibaren doğrudan teslim almamakta; Kanada Vize Başvuru Merkezleri ile başvuru merkezine akrediteliği bulunan turizm seyahat acentaları aracılığıyla Kanada vize işlem başvurularını değerlendirmeye almaktadır. Kanada vize başvurularını koordine eden Kanada vize başvuru vize merkezleri, Kanada vize başvurularını kabul etmek ve  işlem sürecinin idari takibini yapmakla sorumludur. Kanada vize başvurularının incelenmesi, değerlendirilmesi ve karar aşamasına ulaştırılması tamamen Kanada Konsolosluğu’na bağlı Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’nun (CIC) yetki ve insiyatifi altındadır. 

Kanada Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nedir?

Kanada vize başvurusu online yapılması gereken bir işlemdir. Kanada Konsolosluğu Göçmenlik Ofisi resmi sitesi üzerinden, Kanada Vize Başvuru Formu için şahsi açılan hesap üzerinden, elektronik ortamda İngilizce ve ya Fransızca olarak  yanıtlanmalıdır. Formda kodlanan bilgilerin sunulan resmi belgelerle aynı olmasına ve iletişim bilgilerinin doğru ve eksiksiz işlenmesine özen gösterilmelidir. Kanada Vize Başvuru Formu doldurma işlemi, son sayfada yer alan elektronik imzanın atılması ile sona ermektedir. 

Kanada Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Kanada Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, İngilizce ya da Fransızca olarak yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin sponsoru ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Kanada Konsolosluğu’na hitaben İngilizce yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. 

Kişi Şirket Sahibi ise; Kanada Konsolosluğu’na hitaben, şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 

Kişi Öğrenci İse; seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir dilekçe sunulmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumu da dilekçeye eklenmelidir. Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Tam tekmili vukuatlı nüfus kayıt örneği ve anne-babanın evlilik cüzdanı fotokopisi dilekçeye eklenmelidir. Öğrenci reşit değil ise; 3.şahısla veya okulla Kanada’ya seyahat ediyorsa; Kanada  Vize Talep Dilekçesi ile birlikte anne ve babadan noter tasdikli İzin Belgesi (Muvafakatname) aslı.  

Kişi Ev Hanımı ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için eşi sponsor oluyorsa, seyahat planını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Kanada Vize Talep Dilekçesi’ne ek olarak sponsor kişinin mali ve mesleki evrakları da birlikte sunulmalıdır. 

Kanada Vize Reddine Karşı Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

- Kanada vize başvurusu için cevaplanan online Kanada Vize Başvuru Formu'nun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması çok önemlidir. Formda beyan edilen bilgilerin, Kanada Konsolosluğu'na sunulan evraklarla birbirini desteklemesine dikkat edilmelidir.

- Kanada'ya davet üzerine gidilecek olması halinde; davetiyeyi gönderen kişinin Kanada konsolosluk yetkilileri tarafından aranacağı için iletişim bilgilerinin ve davet edilen kişilerin bilgilerinin davetiyede doğru yazıldığından emin olunmalıdır. 

- Bankada vadesiz hesapta bulunan para miktarının, yapılacak seyahat süresine uygun olması gerekmektedir. Eğer İngiltere seyahatine eşlik eden 1. dereceden akrabalar varsa; sponsorluğunu siz yapıyorsanız bu kişilerin de masraflarını karşılayacak bir miktarın bakiyede görülmesi gerekir.

- Pasaportta bulunan Amerika vizesi, Kanada vize başvurusunda pozitif bir etken oluşturacaktır. Eski pasaportta Amerika vizesi ve ya schengen ülkelerine ait vizeler varsa; eski pasaportların başvuru dosyasında sunulması önemlidir. 

-Vize başvuru sahibinin işe giriş tarihinin iş geçmişi olmaması ya da çalışıyor olduğu kurumda 1 yılı doldurmamış olması halinde vize reddi alınmaması için vize müracaatının 1 yılın dolması halinde yapılması uygun olacaktır. 

-Kanada Konsolosluğu, yapılan başvurularda sunulan evrakların eksiksiz ve seyahatinin sebeplerini kanıtlayıcı gerekçelerin sunulmasını görmek istemektedir. Konsolosluk eksik evrakla yapılan başvurularda eksik evrağı talep etmeksizin vize reddi kararı verebilmektedir (eksik evrağın önemine göre).

-Elektronik Seyahat Belgesi (eTA), Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (IRCC) tarafından Kanada’ya seyahat eden, vize muafiyeti olan yabancı uluslar için getirilen yeni bir giriş şartıdır. Kanada vizesinden muaf olan yabancıların seyahat etmeden önce elektronik seyahat belgesini edinmeleri gerekmektedir. 

Kanada Büyükelçiliği Nerededir?

 

Duyurular

Kanada'ya Vize İle Nasıl Giriş Yapılır?

Kanada Seyahati Gerçekleştireceklerin Bilgisine   Seyahat Belgesi (Pasaport) üzerinde basılı geçerli Kanada Vizesi olması, Kanada ü...
2023-08-09 16:58:56

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Şartları

Kanada’ya eğitim amaçlı gidecek olan öğrenciler, Kanada sınır kapılarında, Kanada gümrük görevlileri (CBSA Officer) tarafından karşıl...
2023-08-09 16:58:24

Kanada Konsoloslukları Noel ve Yeni Yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Kanada temsilcilikleri Türkiye ve Kanada’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine devam ed...
2023-08-09 16:57:44

Kanada Elektronik Seyahat İzin Belgesi (eTA) Dönemi Başlıyor!

Kanada seyahati sırasında seyahat amacını kanıtlayıcı belgelerin, kimlik belgesi, Kanada vizesi olan ve geçerliliği en az 6 ay süreli olarak...
2023-08-09 16:57:31
Tüm Duyurular