Kanada Ticari Seyahat Vizesi Hakkında

Kanada ticari vize başvurularında yolcunun parmak izi için Kanada Konsolosluğuna gelmesine gerek yoktur.

Türkiye’de ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının Kanada kısa süreli vize başvuruları yaklaşık bir ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Son 10 yıl içinde Kanada’ya seyahat etmiş veya ABD vizesine sahip olanlar Kanada vize başvurusunda bulunabilir. ABD vizesinin geçerliliği sona ermiş, fakat son on yıl içinde giriş çıkış yapmış olan kişileri de kapsamaktadır. Pasaportta ülkeye giriş-çıkış kaşesinin gözükmesi şartı bulunmaktadır. Bu vize Can+ sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerlidir. Bu durumda Kanada vizesi başvuruları 5 çalışma günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Kanada başvurularında başvuru formu ve aile bilgi formu gibi iki farklı form bulunduğundan dolayı tekmil nüfus kayıt örneğini başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.

Kanada T.C. vatandaşlarından transit vize isteyen ülkelerden biridir. Kanada üzerinden  başka bir ülkeye geçiş yapacaklar seyahatlerine başlamadan önce transit vize temin etmelidirler.

Kanada Ticari Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Kanada Konsoloslukları tarafından istenmekte olan Kanada ticari vizesi gerekli belge listesi aşağıdaki gibidir;

1. Kanada Vize Başvuru Formu

*Kanada Konsolosluğu tarafından hazırlanmış Kanada vize başvuru formu kişinin eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgileriyle doldurulmuş olmalıdır.

2. Pasaport 

Kanada Konsolosluğu vize başvurusunda kullanılacak olan pasaportlarda aşağıdaki kriterleri aramaktadır;

* Kanada Ticari vize başvurularında kullanılacak Pasaportların en az iki sayfasının boş olması gerekir.

* Pasaportun son on yıl içerisinde düzenlenmiş ve deforme olmamış olması zorunludur. Yıpranmış ya da eski pasaportla (Lacivert) başvuru yapılıp, vize alınmış olsa dahi ülkeye girişiniz kabul edilmeyebilir. 

* Pasaportların seyahatinizin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olmalıdır. 

3. Biyometrik Fotoğraf 

*Kanada Konsolosluğunun istediği biyometrik fotoğraf ebatları 35x45 mm' dir. (2 adet )

*Kanada Ticari vize başvuru sahibinin güncel halini temsil etmesi gerekir.

*Maksimum son üç ay içerisinde çekilmiş olması gerekir.

*Fotoğrafın arka fonu beyaz, kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir ülkenin vize işleminde kullanılmamış olması gerekir.

4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı

*Kanada Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği orijinal belge olarak beyan edilmelidir.

* Ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

5. Maddi Durumu Gösteren Belgeler:

*Kanada Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bodroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olması gerekir.

*Kanada Ticari vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olması gerekir.

*Ayrıca Kanada Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri vize başvuru belgeleri arasında bulundurulmalıdır.

6. Kanada Vize Talep Dilekçesi

*Kanada Ticari vize başvurusunda bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun ya da çalışmakta olduğu şirketin antetli kağıdına işveren veya şirket yetkilisi tarafından Kanada Konsolosluğuna/Elçiliğine hitaben yazılmış olmalıdır. Kanada Konsolosluklarına veya Elçiliğine yazılacak dilekçe, İşveren veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olması gerekir.

*Kanada Konsolosluğunu hitaben yazılacak olan vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Kanada'ya ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgilerini içermelidir. 

* Kanada Ticari vizesi alacak olan kişi İşveren ise; 

Şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilmiş dilekçe içeriklerini göz önünde bulundurarak kendi adına hazırlaması gerekir.

* Kanada Ticari vizesi alacak olan kişi Emekli ise; 

yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek Konsolosluğa hitaben şahsen yazması gerekir.

*Kanada Ticari vizesi alacak olan kişi Devlet Dairesi çalışan ise;

 bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde hazırlamalıdır.

7. Bağlı bulunulan Kuruma Ait Belgeler

*Vergi levhası; Kanada vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini içermelidir. 

*Faaliyet belgesi; Kanada vize müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı güncel tarihli olarak ibraz edilmelidir.

*Şirketin imza sirküleri ; Kanada Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

*Şirketin ticaret sicil gazetesi; Kanada Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

8. Çalışıldığını Gösteren Belgeler 

Kanada Ticari vize müracaatında bulunacak kişilerin;

*SGK işe giriş bildirgesi,

*SGK hizmet dökümü,

*Bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi olması gerekir.

9. Seyahat Rezervasyon Evrakları:

*Kanada vize işlemlerinde bulunacak kişilerin Kanada’da konaklama gerçekleştireceği yere ait bilgiler. Kanada Ticari vize başvuruları için yapılacak hotel rezervasyonları kişinin Kanada'da bulunacağı tarihleri içermelidir.

*Kanada dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. Kanada vize işlemlerinde bulunacak kişinin Kanada ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içeren belgeler

*Kanada Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin Kanada seyahatinin içeriği ticari veya ziyaret içerikli olacak olması halinde firmanıza gönderilmiş yazışma veya Davetiye belgesi(imzalı),

10. Seyahat Sağlık Sigortası

Kanada Ticari vizesi için gerekli acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge;

*Kanada Ticari vize işlemlerinde bulunacak kişinin Kanada’ da kalış süresini kapsayan, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

11. Aşağıdaki ünvanlara sahip olan kişilerin ek olarak hazırlaması gereken belgeler şöyledir;

Kanada Ticari vizesi alacak kişi Emekli ise;

*Emekliğini gösteren belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

Kanada Ticari vizesi alacak kişi memur ise;

*Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum belgeleri

Kanada Ticari vizesi alacak kişi çiftçi ise;

*Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler gerekmektedir.

12.Kanada Ticari vizesi almak için aşağıdaki özel durumlara sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar:

*Kanada Ticari vize alacak kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi olmalıdır.

*Pasaport fotokopileri, Kanada vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi gerekebilir.

Duyurular

Kanada'ya Vize İle Nasıl Giriş Yapılır?

Kanada Seyahati Gerçekleştireceklerin Bilgisine   Seyahat Belgesi (Pasaport) üzerinde basılı geçerli Kanada Vizesi olması, Kanada ü...
2023-08-09 16:58:56

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Şartları

Kanada’ya eğitim amaçlı gidecek olan öğrenciler, Kanada sınır kapılarında, Kanada gümrük görevlileri (CBSA Officer) tarafından karşıl...
2023-08-09 16:58:24

Kanada Konsoloslukları Noel ve Yeni Yılda kapalı olacak

Türkiye’de hizmet veren Kanada temsilcilikleri Türkiye ve Kanada’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine devam ed...
2023-08-09 16:57:44

Kanada Elektronik Seyahat İzin Belgesi (eTA) Dönemi Başlıyor!

Kanada seyahati sırasında seyahat amacını kanıtlayıcı belgelerin, kimlik belgesi, Kanada vizesi olan ve geçerliliği en az 6 ay süreli olarak...
2023-08-09 16:57:31
Tüm Duyurular